Новости

KIKi videokonkurss kutsub õpilasi leidma lahendusi tekstiilijäätmete probleemile 30. октября regina.saar

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ootab I-VI klasside õpilasi taas osa võtma keskkonnateemalisest videokonkursist mini Negavatt, mis sellel hooajal keskendub tekstiilijäätmete probleemile. Konkursi alateema on „Riietesse uppuv maailm.“

KIKi juhataja Andrus Treier selgitab, et kui möödunud hooajal lasime lastel ise välja pakkuda erinevaid keskkonnaprobleeme ja leida neile lahendusi, siis sellel aastal seame koos partneritega fookusesse teema, mis koolinoortega igati seotud on. „Rõivaste lihtne kättesaadavus ja seetõttu nende emotsionaalne ületarbimine on tänastele noortele igapäevane asi, kuid kui palju nad mõtlevad riietega kaasnevale keskkonnamõjule? Õpilastel on alati uusi ja lennukaid ideid, kuidas erinevaid olukordi lahendada ning loodetavasti seda ka mini Negavati konkursi raames,“ ütleb Treier. „Usun, et mini Negavatil osalemine annab õpilastele julgust ka edaspidi oma ideid välja pakkuda ning miks mitte teha seda juba natuke vanemana suurel Negavati konkursil,“ lisab ta.

„Eestis tarbib üks inimene keskmiselt 11 kilogrammi uusi riideid ja tekstiile aastas. Euroopas kogutakse kokku ja suunatakse ümbertöötlemisele keskmiselt veerand kasutatud rõivastest, ülejäänud 73% lõpetab prügimäel või põletamisel,“ selgitab tekstiilijäätmete probleemi olemust Negavati konkursi partner ja Uuskasutuskeskuse volinike kogu liige Kerli Kant Hvass. „Loodetavasti saavad tänased otsustajad ja valdkonnas töötavad inimesed noorte ideedest inspiratsiooni, seda enam, et hetkel puudub antud probleemile skaleeritav lahendus.“

Konkursile ootame kuni 2-minutilisi videoklippe, mis pakuvad välja kõikvõimalikke lahendusi, mida teha tekstiilijäätmetega ja kuidas vähendada uute riiete emotsionaalset soetamist. Konkurss toimub kahes vanusekategoorias: I-III klasside ja IV-VI klasside õpilased. Võistlustöö saab konkursile esitada klassi esindav õpetaja, klassijuhataja või huvijuht. Videoid on võimalik esitada kuni 17. novembrini Negavati kodulehel.

„Konkursile saabunud tööde hindamisel arvestame eelkõige laste oskusi kirjeldada probleemi olemust ning sellele pakutud lahendust. Oodatud on nii käega katsutavad ideed kui ka hetkel veel fantaasiavaldkonda liigituvad lennukad lahendused,“ selgitab Negavati projektijuht Anni Raie, lisades, et igati sobivad nutitelefoniga filmitud ja mõnes vabavaralises programmis monteeritud videod.

Konkursi peauhinnaks on mõlema vanusekategooria parimale klassile reisielamus kuni 700 euro väärtuses mõne loodushariduskeskuse külastamiseks või matka läbiviimiseks. Reisielamuseta ei jää ka teised esikolmikusse tulnud meeskonnad. Konkursi võitjad selgitavad välja KIKi töötajad. Lisaks panevad hariduslikud eriauhinnad välja konkursi partnerid ERR Lastekraan.ee, Rimi Eesti Food AS, Eesti Pandipakend, Uuskasutuskeskus ja Stella Soomlais Studio. Parimaid töid saab vaadata ERR Lasteekraan.ee lehelt ning neid näidatakse ka ETV2 noortesaates NOVA.

Täpsemad konkursi tingimused leiab Negavati kodulehelt ning infot jagab Negavati projektijuht Anni Raie (anni.raie@kik.ee, 59 094 144).